O noua agenţie pentru bloggeri – Blogal Initiative

11/05/2011 · 27 comentarii

Chinezu nu stă deloc degeaba şi a lansat o agenţie (înca una?) pentru campanii pe bloguri şi social media, Blogal Initiative. E interesant că bloggerii care vor să devină membrii trebuie să se implice întâi în diverse campanii, în urmă căreia cei mai activi sunt aleşi ca membrii.

Ciudat, bloggerii trebuie să scrie pentru a dovedi că merită să fie reprezentaţi de o agenţie? Eu ştiam că bloggerii…scriu oricum, practic blogul fiecăruia reprezintă CV-ul lui bloggeristic. Blogging for free anyone?

Citez:

Bloggerii care vor să facă parte din Blogal Initiative vor fi selectaţi în urmă implicării de care dau dovadă în campaniile pe care le derulăm. După fiecare campanie marca Blogal Initiative, vom selecta câţiva bloggeri care vor deveni membri cu drepturi depline. Criteriile după care vom face această analiză vor fi prezentate cu fiecare campanie în parte.

Primii 10 bloggeri care vor deveni membri cu drepturi depline ai Blogal Iniţiative vor fi desemnaţi după analiza implicării tuturor bloggerilor participanţi în campania derulată în colaborare cu BCR

Premiile pentru această campanie vor fi în valoare de 5.000 de euro.

Văd că în campania pentru BCR se discută de premii, nu de plata bloggerilor implicaţi. Sper că agenţia să nu se transforme într-o loterie, de genul “scrieţi toţi cât mai multe articole, ia premiul cine are noroc”. Amatori vor fi destui, nu zic nu, dar nu aşa se “agaţă” bloggerii profesionişti.

Recomanda articolul:


{ 27 … comentarii. Citeste-le in continuare sau adauga unul }

1 Dan 11 Mai 2011 la 12:02

>Văd că în campania pentru BCR se discută de premii, nu de plata bloggerilor implicaţi.

Pai asta e toata idea cu implicarea inainte de a fi “acceptati”. Sa promoveze fara sa fie platiti.

2 Dan C 11 Mai 2011 la 14:05

Cine scrie cele mai multe posturi bune si nu se lasa, dovedeste ca merita sa fie in agentie. Si acolo e bucata de esenta de blogger bun, nu? :) )

3 somnulescu 11 Mai 2011 la 14:31

Na, Chinezu afirma ca nu-i agentie :) voi ziceti ca e…in ansamblu pare ceva putred.
Ca in Romania, una dintre cele mai bune meserii este cea de “intermediar” :)

4 anda_elena 11 Mai 2011 la 15:57

Si pe mine m-a uimit aceeasi idee. Adica, sa faci cat de multa reclama – ca pe urma sa ti se spuna: “Bine, pa! Te-am pus eu??”
Cu siguranta, nu e un proiect pentru profesionisti! Nici macar pentru mine, care nu fac bani cu blogul. Prefer sa starnesc, in continuare, doar zambete, decat sa-mi stresez cititorii cu publicitate inutila, in speranta unui castig.

5 relansat 11 Mai 2011 la 19:04

era un vers care-mi placea la nebunie pe vremuri. suna cam asa: “ha, ha, ha ce gluma buna”. scris isi pierde din farmec, dar cine stie piesa … stie :)

6 Dan C 12 Mai 2011 la 08:54

@relansat – decat sa lasi comentarii pe 100 de bloguri pe zi, poti la fel de bine sa te inscrii in “gluma” asta, cum ii zici tu. chiar nu cred ca esti cel mai potrivit sa critici initiativa.
daca erau 5 comentarii care sa laude vadit initiativa, intrai cu o lauda.

7 Dan C 12 Mai 2011 la 08:56

@marius – eu unu sunt de parerea ca – DA, bloggerii TREBUIE sa scrie ca sa merite sa intre intr-o agentie.

8 Marius Sescu 12 Mai 2011 la 09:03

Tocmai asta ziceam, bloggerii deja scriu, poti sa vezi cum scrie cineva daca intri pe blogul lui. Nu cred ca lumea intra pe bloguri pentru poze amuzante si filmulete, nu?

9 Dan C 12 Mai 2011 la 09:10

Pai scriu, nu neaga nimeni ca scriu, marea majoritate din cei care s-ar gandi sa intre in asa ceva. Dar trebuie sa dovedeasca si ca pot scrie si cu o anumita frecventa si sa pastreze un numar de posturi relevante. Nu vad pe nimeni dintr-o agentie sau cum s-o fi numind, verificand istoricul respectivului blogger. Intra aproape de nou in treaba asta si isi construieste singur reputatia. Daca are experienta in spate, nu va face decat sa-si continue linia. Iar pentru cei mai noi va fi un experiment la care rezultatele vor fi doar cu + si daca nu raman in agentie, ori se lasa de “meserie” ori se fac mai profi.
Una peste alta nu cred ca s-a deschis aceasta “agentie” ca sa intre in ea Arhi, Zoso sau Visurat… sau gresesc undeva?

10 vlad gidea 12 Mai 2011 la 15:13

Nu, s-a deschis ca sa prosteasca blogherasul de rand care si-a pus banner cu profitshare in speranta ca face bani si nu a facut nimic. Pentru ala e.

11 Marius Sescu 12 Mai 2011 la 15:16

Agentiile verifica bloggerii, trust me. True, proiectul e pentru pestisorii mici cred.

12 relansat 12 Mai 2011 la 17:24

dan c. esti cu vaca pe mosie. ma bucur totusi ca se mai gasesc persoane interesate de activitatile mele. 100 de bloguri pe zi sunt la micul dejun.
marea majoritate (poftim exprimare) e plina de copy-paste’isti din astia dispusi. eu unul n-as fi dispus sa fac reclama la bcr gratis. daca tu vrei, n-ai decat.
p.s: astept dovada cu alea 100 de comentarii debitate zilnic ok? zau ca am un profund dispret pentru mancatorii de cacat!

13 akbar 13 Mai 2011 la 01:44

LOL. Scoate diacriticile din titlu și din citatul de dedesubt! Orice rahat ar fi, denumirea e în engleză. Initiative. Nu “Inițiative” :D

14 Dan C 13 Mai 2011 la 08:56

N-am zis ca nu-i verifica, am zis ca nu le verifica istoricul. Cei care au deja contracte au niste ani de blogging in spate. Astia medii si mici trebuie sa dovedeasca. Si nu cred ca e vorba de pestisori mici, e vorba mai degraba de pestisori de provincie.

15 Dan C 13 Mai 2011 la 08:58

daca ai un profund dispret fata de mancatorii de cacat te invit sa nu te mai privesti in oglinda. s-ar putea sa-ti faci ziua mai buna.

16 relansat 13 Mai 2011 la 10:20

astept dovezile prin care sa imi arati ca las comentarii pe 20, nu 100 de bloguri. pana atunci ramai un mancator de cacat si cu asta am incheiat. scz marius, dar nu pot accepta sa fiu acuzat (mult spus) pe nedrept.

17 Dan C 13 Mai 2011 la 10:32

sa ne lasi bricheta daca pleci.

18 Cristian China Birta 14 Mai 2011 la 08:43

marius, tata, nu ai inteles nimic
si tocmai mi-ai dovedit ca mai ai mult pana departea
ce usor ti-e tie sa dai sentinte despre ceva ce nici macar nu ai avut decenta minima sa te informezi cu adevarat ce este
in fine, fiecare cu mizda pa-sii
sunt absolut sigur ca tu ajuti bloggerii mult mai mult decat o fac eu cu mizeria asta de blogal initiative prin care, de fapt, ai dreptate vreau sa profit de ei ca un nemernic ce sunt si am fost toata viata mea de blogger
iar la ce zice @akbar nu mai adaug nimic
daca nici numele Blogal Initiative nu l-ai scris corect, e clar cat de tare te-a interesat sa afli ce este, de fapt
PS. stiu ca te-a suparat faptul ca nu ai fost invitat direct sa faci parte din ea, ca un adevarat Alister ce te crezi. dar, vezi tu, pentru mine nu exista Alisteri, ci doar bloggeri cu bun simt sau de aia fara.

19 Marius Sescu 14 Mai 2011 la 13:46

Corectat, mersi.

20 Marius Sescu 14 Mai 2011 la 13:55

Dragă Cristi (vorbesc serios)

Am corectat numele, era de la traducerea automată, am scris textul inițial fără diacritice.

Explica-mi ce am ințeles gresit. Că nu e agentie ci proiect…asta e altceva. Am pus linkul către site, fiecare înțelege ce vrea în final.

Nu m-am lăudat că ajut bloggerii, desi au fost destule campanii locale organizate de mine unde fiecare și-a primit banii la final și nu, nu erau pe bază de scrieți si puteți câștiga.

Nu sunt supărat deloc, chiar sper să ajute bloggerii proiectul tău, dar feelingul e că mulți vor scrie și la final puțini vor câștiga ceva, brandul fiind cel mai avantajat, nu tu sau bloggerii. Asta e problema, dacă bloggerii ajung să scrie gratuit sau aproape gratuit de ce ar mai da brandurile bani pentru a se promova în blogosferă?

Nu am zis nicăieri că sunt Alister, am doar norocul să fiu de mult timp prin zonă și asta împreună cu faptul că scriu frecvent m-a ajutat. Nu știu de ce am impresia că Alisterii ăia care zici tu că nu există nu se vor băga oricum în proiectul tău.

Explică-mi tu cum funcționează mecanismul, că eu asta am înțeles: scrii mult pe blog despre un brand și poate vei câștiga ceva. Care e adevărul?

21 vlad 14 Mai 2011 la 14:05

eu sincer nu-i vad rostul acestei agentii ..
proprietarul vrea sa castige bani de pe urma altor bloggeri …..

Rusine … asa a gandit dintotdeauna romanu … altu sa munceasca si altu sa frece p**a …

22 Dan C 16 Mai 2011 la 08:35

@vlad – Dupa gandirea ta, n-ar mai trebui sa existe economia de piata ca si concept.

23 tudor.c 16 Mai 2011 la 23:36

”…sa devina membrii…”, ”…alesi ca membrii…” Intre primele sfaturi pe care le da un blogger cu ceva experienta in spate si poate si cu ceva activitate in presa unui tanar blogger este cel privind scrierea corecta. Cel putin asta am sesizat eu navigand prin blogosfera de provincie.

24 Marius Sescu 16 Mai 2011 la 23:48

Cred că și la București sunt aceleași reguli Tudor, nu doar în provincie.

25 Richard 17 Mai 2011 la 07:44

Dormiti linistiti, Chinezu vegheaza pentru voi si va sterge transpiratia de pe frunte cu batista lui fina, aia care are monograma in colt cu V.P. si A.N. A bon entendeur, salut.

26 tudor.c 17 Mai 2011 la 13:52

Citatul e corect scris. Greselile apar in articolul tau.

27 Marius Sescu 17 Mai 2011 la 13:59

Stiu, le-am corectat. Mersi.

Lasa un comentariu

Anunta-ma prin email cand apar comentarii noi. Poti sa te abonezi si fara sa comentezi.