fbpx

De ce o apă plată la 0,5 litri costă 2,4 euro pe aeroportul din Bacău și 1,2 euro pe aeroportul din Valencia?

Râdem, glumim , dar cred că am dovada că românii o duc cel mai bine din Europa. 🙂 Cel mai important lucru de care ai nevoie atunci când ești într-un aeroport e apa potabilă, după ce treci de securitate, pentru că nu ai voie să treci cu lichide, și de regulă mai aștepti 1-2 ore până la decolare. De regulă trebuie să o cumperi. Recent am zburat pe 3 aeroporturi, și am comparat preturile pentru o banală sticlă de apă la 0,5 litri:
  • Apa aeroport în Bacău – 2,4 euro – doar un magazin deschis.
  • Apa aeroport în Roma – 1,8 euro -tonomate peste tot.
  • Apa aeroport în Valencia – 1,20 euro – tonomate la fiecare 20 de metri.
Vorbim de cea mai ieftină apă disponibilă la sticlă de plastic de 0,5 litri, nu de Evian.

Bonus, în Valencia și Roma, la băi am găsit filtre de apă de unde îți poți umple sticla cu apă potabilă, gratuit. În nici un aeroport din România nu am văzut asta, drinking water, și am zburat des din București, Iași, Bacău, Suceava. Mi s-a zis că recent la Iași în terminalul 4 au montat filtru de apă, că acolo plăteai și 4 euro pe 0,5 litri. Încă nu am ajuns să verific.
Nu mai zic de sandvișurile din Otopeni, la 12 euro, cu 2 felii de salam și 2 de pâine. E scumpă mâncarea în aeroport și afară, dar nu chiar așa. Înțeleg să ceri mult în aeroport pentru mâncare, cadouri, suveniruri, băuturi alcoolice sau sucuri, dar apa nu ar trebui să fie la prețuri exorbitante, că ai nevoie de ea.
Voi cât ați plătit pentru apă pe aeroporturile de unde ați zburat?
Concluzia mea este că românii ori sunt bogați, ori sunt luați de fraieri pe aeroporturile românești.
Recomandă

10 Comentarii

  1. Am zburat intern in Thailanda de cateva ori, fiind stabilit de vreo 2 ani pe aici. O apa in magazin e 10 THB (0.27 Euro) In aeroport la magazinele de dupa securitate – 15 THB (0.41 Euro).

  2. In alte aeroporturi europene sunt preturi putin mai mari decat in magazin, dar na, ei iși permit si preturi mai mici în supermarketuri cu salarii minime mai mari decât în România.
    Nu stiu daca prețurile sunt mai mari la noi din cauza taxelor, sau a pur si simplu pentru un profit mai mare pe leu investit

  3. Stiam ca Dubaiul si Abu Dhabi sunt orase destul de ieftine cand vine vorba de mancare si bautura, dar am ramas surprins cand am vazut ca e intre 2 – 2.5 lei o apa simpla de 0.5l in aeroport. In schimb pe aeroportul din Istanbul s-a rupt ceva din mine cand am dat 18 lei pe aceeasi apa simpla de 0.5l.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *